Cerc pastoral în Parohia Dumitreştii Gălăţii

Viața parohiei Februarie 18, 2016

În Parohia Dumitreştii Gălăţii - Schitu Duca, Protoieria Iaşi 3, judeţul Iaşi, a fost organizat marţi, 1 decembrie 2015, Cercul pastoral-misionar Numărul 15.                                                      Cu acest prilej, pr. Mihail Roşu, protoiereu al Protopopiatului Iaşi 3, alături de soborul preoţilor, a săvârşit Sfânta Liturghie şi Taina Sfântului Maslu. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri, dirijaţi de teologul Dragoş Chelariu. Părintele Adrian Alexa de la Parohia Deleni a ţinut un cuvânt de învăţătură legat de viaţa Sfântului Ioan Gură de Aur. „În continuare, au fost oferite pachete cu alimente persoanelor nevoiaşe din comunitatea noastră, iar apoi un grup de copii din parohiile Dumitreştii Gălăţii, Slobozia şi Pocreaca a susţinut un spectacol de cântece patriotice. La finalul programului, şcolarii au primit pachete cu dulciuri. La manifestările religioase şi culturale au participat şi cadrele didactice de la şcoala din Dumitreştii Gălăţii. Astfel, pe lângă faptul că atmosfera din biserică a fost înfrumuseţată, s-a observat că atât Şcoala, cât şi Biserica sunt factori esenţiali în educarea tinerelor vlăstare“, a menţionat preotul paroh Victor Gabriel Merişescu.(Articol publicat în Ziarul Lumina și în format electronic conform linkului de mai jos).